Přehled tisku

Konečně padl verdiktK sedmi rokům a devíti měsícům vězení byl nepravomocně odsouzen bývalý personální ředitel společnosti Unex Uničov, zabývající se strojírenskou výrobou, Jan Klus.
Chce se mi říci, že konečně padl nějaký verdikt. Akce, za kterou padl poměrně tvrdý trest nebyla žádnou krátkou epizodkou. Probíhala v letech 2009 až 2012 . Na trh práce dopadla ekonomická krize, kterou nejlepší ministr financí Kalousek vylučoval. Firmy přišly o zakázky. Vedení společnosti Unex hledalo cestu, jak dál a samozřejmě pokud možno s benefitem. Nápad přišel rychle -využít možností, které nám stát dává a malinko si  to přizpůsobme.  Společnost v několika vlnách propouštěla a nabírala zaměstnance. Zaměstnanec po propuštění přešel pod úřad práce, kde mu byla vyměřena podpora v nezaměstnanosti. Následně byl zaměstnán v některé, většinou pro tyto účely zřízené dceřiné společnosti a to na brigádnický pracovní poměr 4 hodiny denně s výdělkem 4tisíce měsíčně. Z odstupného, které nebylo vyplaceno, ale deponováno na účtu společnosti, byl dorovnán měsíční příjem na úroveň před propuštěním. Zaměstnanec pracoval ne 4, ale 8 i více hodin denně. Tímto  systémem zaměstnávání prošlo až tisíc zaměstnanců. Slíbeno bylo, že po zlepšení situace bude loajální zaměstnanec opět řádně zaměstnán.  Kdo toto  odmítl, byl neloajální a práci již ve firmě nenašel. Spousta mých známých byla nucena se tomuto podřídit.  Efekt pro firmu byl velký, ušetřené mzdové náklady, povinné odvody. Média spekulovala o škodě státu až 300 milionů, u soudu v Ostravě se operuje se 100 miliony škody.  Tehdejší personální ředitel před soudem odmítá vinu. Chápu, proč zrovna on má vše odskákat, vše musela jistě vědět dozorčí, správní rada, vedení firmy. Věděly o tom Úřady  práce, pracovníci sociálních odborů, politikové. Dle tehdejších stanovisek se jednalo o věc na hraně, nikoliv za hranou zákona. Je dobře, že se stát konečně brání a ukazuje,  že takto se nebude podnikat. Bohužel, firem, které podobný model realizují je mnohem více, malých i těch velkých.
V souvislosti s tímto,  se nabízí otázka, kdo uhradí škodu zaměstnancům?  Ještě jedna neveselá kauza se v souvislosti s Unexem vynořila. Zhruba před rokem a půl proběhla tiskem zprávička, že jeden z bývalých ředitelů  je vlastníkem až 1500 položek zapsaných v katastru nemovitostí na Vysočině a okolí v odhadované hodnotě 500 milionů. Z platu byť ředitelského to asi nebude? Kdyby takto „neodcházely“ finanční prostředky  zaměstnanci by zřejmě měli i zlaté kliky na záchodech a obsluhu, která by hedvábný toaletní papír s úsměvem podávala.


Vladimír Urbánek, zastupitel Olomouckého kraje a kandidát pro volby do zastupitelstva Olomouckého kraje


 
Žádné komentáře