Různé

Česká republika nechce být živým štítem!

V reakci na bezpečnostní rizika politiky NATO vznikla petiční akce, která požaduje od české vlády závazek nepřipustit rozmístění cizích vojsk, základen a zbraní na našem území, nevyslat české vojáky na ruskou hranici a rozhodnout o členství v NATO speciálním referendem.

Závažná bezpečnostní rizika plynoucí z aktivit Severoatlantické aliance jsou ještě vystupňovaná závěry summitu aliance, který se konal v červenci ve Varšavě.

»Chci znovu upřímně poděkovat všem občanským iniciativám a osobnostem, s nimiž jsme při přípravě petice našli společnou řeč,« uvedl místopředseda ÚV KSČM Josef Skála, který je současně jedním z členů petičního výboru. KSČM se o získání podpisů co možná nejširšího okruhu občanů zasadí i v průběhu kampaně před říjnovými volbami. Text petice je ke stažení na www.kscm.cz a www.nezakladnam.cz.

Skála Haló noviny informoval, že KSČM předloží Poslanecké sněmovně PČR návrh na vypsání referenda k otázce, zda má ČR v NATO setrvat i za dnešních okolností, anebo z aliance odejít. »Naše společné úsilí podpoříme i řadou dalších konkrétních kroků,« doplnil.

Členy petičního výboru jsou dále osobnosti, které usilují o mírovou budoucnost Evropy a světa - spisovatelka Lenka Procházková, mluvčí OI Ne základnám Eva Novotná, poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček, Ivan Kratochvíl z Československých vojáků v záloze za mír, básník a předseda Unie českých spisovatelů Karel Sýs a filmový a divadelní režisér Zdeněk Troška.

Text petice odkazuje na zkušenost českých občanů, které nikdo nežádal o souhlas s podporou protiústavního převratu na Ukrajině, války, již její vláda vede proti Donbasu, či s přesunem zbraní NATO na ruské hranice. A nikdo se občanů neptal, zdali vůbec chtěli vstoupit do NATO, »tím méně na to, zda mají bomby NATO pustošit Jugoslávii, Afghánistán, Irák i další země. Zmařily statisíce životů. Destabilizují celé regiony. Šíří chaos a humanitární pohromy. Živí teror i migrační vlny. To vše stále víc ohrožuje i evropskou bezpečnost«.

Takové počínání vtahuje do střetu s jadernou velmocí i Českou republiku. »A mění nás tak v živý štít, jenž by byl na ráně jako jeden z nejbližších. Tomu je třeba předejít!« uvádí se v textu petice.

Plné znění petice ke stažení

(mh)

To si dělá ministr financí z lidí legraci?!


Ministr financí si nejspíš dělá legraci z lidí, ale nevím, jestli také i sám ze sebe. Je chvályhodné, že se ostře ohradil proti plánu vlády přijmout do ČR 80 syrských uprchlíků z tureckého tábora. Cožpak ale pan ministr není členem vlády, a to dokonce vicepremiérem a předsedou jedné z koaličních stran? Proč tedy nekonal a »prostě« se nesnažil rozhodnutí vlády zvrátit? Nebo snad pan ministr společně se svými stranickými kolegy jednání o uprchlících zaspal?

Navíc je tu zvlášť smutný fakt, že se vláda svým rozhodnutím postavila proti rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která řekla své jasné »ne« kvótám v rámci přerozdělování utečenců. A jsme pořád v parlamentní demokracii, kde je vláda parlamentu odpovědná!

Žel, každý den jsme svědky krvavých útoků napříč Evropou. Přesto se vláda nepoučí a dělá stejné chyby jako sousedé, kteří teď litují, že utečence vůbec »pozvali« a přijali mezi sebe. I naše vláda udělá stejnou chybu?

Jen doufám, že na ni nedoplatíme stejně jako v Německu či Francii a náš prezident nebude muset rušit své návštěvy. Říkal jste, pane ministře, že bude líp, teď máte heslo – Chceme lepší Česko. Ano, chceme, ale ne podle řečí, ale podle činů!

Proto musíme požadovat, aby politici jen nekritizovali, nedělali prohlášení pro tisk, ale stáli svými kroky za svým slovem.

Vojtěch FILIP, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM

KSČM: Nechceme žádné migranty!
KSČM ostře protestuje proti tomu, že vláda hodlá přijmout osmdesát migrantů z táborů v Turecku. Hádky o jejich přijetí však zmítají i vládou.

Stínový ministr vnitra KSČM Zdeněk Maršíček odmítá, aby Česká republika jakékoli migranty přijímala, byť se k tomu zavázala v rámci tzv. kvót. »Přijetí jakýchkoli migrantů považuji v tuto chvíli za bezpečnostní riziko. Vidíme ve Francii i Německu, že útočí jednotlivci, často zradikalizovaní velmi rychle,« varoval Maršíček.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu ujišťoval, že v táborech v Turecku probíhá ze strany českých tajných služeb »velmi hluboký bezpečnostní sken«. Maršíček si však o schopnostech a možnostech českých rozvědčíků myslí svoje. »Nevěřím, že tajná služba dokáže takové lidi za krátkou dobu prověřit a odhadnout míru jejich nebezpečnosti,« řekl Haló novinám.

Chovanec se pokoušel zklidnit situaci prohlášením, že proces bezpečnostní prověrky »nebude dokončen dříve než na konci roku«. Dříve prý žádní migranti do ČR jistě nedorazí. To však neuklidnilo třeba poslankyni KSČM Miloslavu Vostrou. Podle ní je šokující, že v těchto dnech, kdy islámští teroristé den co den útočí na Evropany, pozváni některými západními politiky, vláda vůbec o přijetí nějakých arabských uprchlíků uvažuje. »Uprchlíci ze zemí zmítaných válkami pomoc potřebují, jenže v zemích svého původu. Český parlament se postavil proti kvótám v rámci utečenců. O to více je překvapující chování vlády v čele s premiérem Sobotkou. Přijmutí osmdesáti uprchlíků je rozhodnutí, jež pohrdá názorem občanů i poslanců, kteří mají zcela jiný postoj k tomuto dění než vládnoucí takzvaná ‚elita‘,« uvedla ve středu Vostrá.

Za přijetí uprchlíků bojují dvě vládní strany – ČSSD a KDU-ČSL. Třetí vládní strana, hnutí ANO Andreje Babiše je však rovněž proti. »Když dnes vidíte, že vyspělejší země, s odlišnou tradicí přijímání migrantů, nejsou schopné integrovat přistěhovalce ze zemí Blízkého východu a Afriky, tak se nemůžete divit, že s přijímáním jakýchkoliv uprchlíků nesouhlasím. Nevěřím tomu, že se dokážou integrovat do naší společnosti. Je to obrovské riziko. Podívejte se, co dělají za zvěrstva někteří lidé, kteří nedostali azyl v Německu,« uvedl emotivně Babiš. Podle něj je jediná možnost: v této situaci nepřijímat žádné uprchlíky.

Podle informací kabinetu nebude mít Česká republika možnost při výběru migrantů v uprchlických táborech zohlednit jejich náboženství ani kvalifikaci. Uprchlíci prý projdou rychlým kurzem českých reálií, a poté jim stát sežene ubytování, zaměstnání a zdarma je bude učit jazyk. Celkem by měla Česká republika v rámci kvót nadiktovaných západními zeměmi přijmout 1591 migrantů.

(ste)